Agnieszka Skieterska - Skieter, blacha 580

Kontakt: skieter[at]interia.pl

 W SKPB pojawiłam się na pierwszym roku studiów. Głównie dzięki temu, że w moim liceum (VI L.O. im. T. Reytana) przewodnicy Koła  Agnieszka Czarnecka i Marcin Karnecki, ubrani w czerwone polary, zapraszali na Rajd Licealistów Beskidzki Trakt. Byłam wtedy w II klasie i bardzo spodobało mi się to, co robili.
Z powodu nauczycieli, którzy wiosną zadręczali nas dziesiątkami zaliczeń i popraw, nigdy na Trakt nie pojechałam, ale gdy szkolne rygory się skończyły, na I roku studiów poszłam na kurs przewodników górskich. Po nim już nic nie było tak, jak dawniej.

W górach liczy się dla mnie nie tylko "tępe łojenie", ale też to co dookoła: ludzie, ich tradycje, kultura. No i lubię granie przy ognisku, dlatego zazwyczaj targam ze sobą gitarę. W czasie podróży nie znoszę: dużych grup, gości co to prężą muskuły mówiąc "byłem w Rio, byłem w Bajo" i takich, którzy patrzą na miejscowych z góry. A w życiu? Słomianego zapału i "bicia piany".

W SKPB poznałam ludzi, z którymi do dziś mogę w ciemno jechać na drugi koniec świata, albo do Łowicza i wiem, że zawsze będzie fajnie :) Od 2006 do 2008 roku pełniłam w Kole funkcję wiceprezesa. Naszym największym sukcesem był wtedy zakup chaty SKPB w Teodorówce. Razem z Radkiem "Barankiem" Barnowskim opiekowałam się  kołowym domem w górach do 2011 roku. W latach 2009-2010 byłam prezesem SKPB Warszawa.

Jestem absolwentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Studiowałam też w Studium Europy Wschodniej i Azji Środkowej UW. Pracowałam jako dziennikarka, najpierw "Rzeczpospolitej", potem "Gazety Wyborczej" i Polskiego Radia. Pisałam o Bałkanach, Rumunii, Bułgarii, czasem też o Czechach i Słowacji. Potem rozpoczęłam pracę w polskiej dyplomacji, gdzie zajmowałam się dotąd m.in.  komunikacją internetową, a także dyplomacją publiczną i kulturalną, także poza krajem. 

Poza górami interesuję się: historią Bałkanów, Rosji i Ukrainy oraz fotografią, jestem też sternikiem jachtowym. Lubię jazdę na nartach (wszelkiego typu) i smutne kino. Marzy mi się wzięcie udziału w wielkim wyścigu psich zaprzęgów na Kamczatce.

Zapraszam na moją stronę www.skieterska.pl

Ciekawsze górskie wyjazdy:

2013 - Chiny, góry Zhangjiajie, a poza tym objazd po kraju
2012 - Turcja, Kapadocja
2011 - Islandia, znów wulkany z bliska
2010 - tym razem Indochiny, a konkretnie Laos i Kambodża
2009 - poznawailśmy góry i doliny Azerbejdżanu, czyli "kolekcjonowania" byłych republik ZSRR ciąg dalszy
2008 - miesiąc w nepalskich Himalajach, rejon Annapurny
2007 - wyprawiam się z grupą znajomych do Uzbekistanu (Tien-Szan Zachodni)
2006 - organizuję trekking w Gruzji (Mały Kaukaz) i Armenii (Aragac)
2005 - Ukraina: Połonina Borżawa i Krym, a poza tym zmieniam pracę (stąd te krótkie wakacje)
2004 - spełnia się marzenie - organizuję miesięczną wyprawę na Kamczatkę (rejon Kluczewskiej Sopki, Awaczyńska i Mutnowska grupa wulkanów)
2003 - tym razem zabieram ekipę na miesięczny wyjazd do Burjacji w Sajany Wschodnie (Tunkijskie Golce) i nad Bajkał
2002 - zaczyna się moja przygoda z Syberią, współorganizuję miesięczny wyjazd w góry Ałtaj (grzbiety Kurajski i Sewieroczujski), prowadzę obóz SKPB w Rumunii: Bukowina i Alpy Rodniańskie
2001 - zdobywam uprawnienia państwowe przewodnika górskiego klasy III (Beskidy Wschodnie: Bieszczady i Beskid Niski),współprowadzę miesięczny obóz SKPB w Bułgarii: Riła, Pirin, Rodopy, prowadzę wyjazd dla 40 osób do Siedmiogrodu (Rumunia), zimą znów Gorgany
2000 - Ukraina latem i zimą: Czarnohora, Świdowiec, Gorgany, Bieszczady
1999 - wyjazdy w góry Ukrainy: Bieszczady latem i zimą
1998 - rozpoczynam kurs przewodników górskich w SKPB Warszawa


A w SKPB prowadziłam m.in.:

2009 - Rajd Beskid Niski "TraktOR Beskidzki"z Justą Karamuz
2007 - Rajd Połoniny "Bez Lipy!" z Zosią Kowalską i sylwester SKPB w Teodorówce
2006 - Rajd Beskid Niski "Sielana beskidzka" z Kubą Szewczykiem i Zosią Kowalską
2004 - Rajd Beskid Niski "Od Beskidu wiosna idzie" z Mają Lewandowską; listopadowa wycieczka "Bukowym szlakiem" z Zosią Kowalską
2003 - Rajd Beskid Niski "Daj se luz" z Michałem Gryczem
2002 - Akcja Lato: obóz w Rumunii - Bukowina i Alpy Rodniańskie z Jackiem Drykiem i Krychą Kowalską
2001 - Akcja Lato: obóz w Bułgarii: Riła, Pirin, Rodopy z Maćkiem Godlewskim, Mają Lewandowską i Krychą Kowalską
2000 - Akcja Lato: Bieszczady - obóz "Starym Szlakiem" z Michałem Skrzyniarzem i Agnieszką Czarnecką, sylwester SKPB na Ukrainie (Ticha)
1999 - Rajd Połoniny "Takie małe wniebowzięcie" z Mają Skomorowską, sylwester SKPB na Ukrainie (Rożanka) z Julką Łebkowską i Piotrkiem Kardasiem

Poza tym:
- W latach 2004-2006 prowadziłam razem z Radkiem Baranowskim "Barankiem" cotygodniową audycję radiową "W górach" nadawaną w Radiu Aktywnym
- Od marca 2001 do 2015 roku organizowałam wyjazdy SKPB Warszawa na YAPĘ do Łodzi.