O "Beskidzkim Trakcie"

Górski Rajd Licealistów Warszawy ?Beskidzki Trakt? organizujemy dwa razy w roku, na przełomie kwietnia i maja, w czasie tzw. długiego majowego weekendu oraz w październiku. Jak do tej pory jest to jedyny w Polsce rajd górski organizowany i prowadzony przez studentów, którego uczestnikami są uczniowie szkół średnich.

Miejscem wędrówki są polskie Beskidy, na wiosnę jest to tradycyjnie Beskid Niski, a jesienią... to różnie bywa. Początek ?Beskidzkiego Traktu? sięga roku 1996. Liczne związane z rajdem tradycje są bardzo silne, niektóre rzeczy zmieniają się gdyż co roku pojawiają się nowe pomysły. Zmieniają się też ludzie. Niiegdysiejsi licealiści, uczestnicy pierwszych edycji ?Traktu? są dziś członkami SKPB i przewodnikami prowadzącymi licealistów.

 

Można powiedzieć, że rajd górski to jakby trochę krótszy obóz wędrowny, który odbywa się nie w wakacje, lecz w roku szkolnym, w trakcie dni wolnych od zajęć. Jest też przeznaczony dla większej liczby osób niż obóz (na Beskidzki Trakt przyjeżdża zazwyczaj kilkudziesięciu licealistów), które wędrują w małych, ok. dziesięcioosobowych grupach, tzw. trasach.

Oczywiście wędrujący noszą ze sobą w plecakach wszystkie potrzebne im rzeczy i codziennie nocują w innym miejscu. W wydaniu SKPB są to nie tylko schroniska turystyczne, lecz także zupełnie niestandardowe szałasy pasterskie, chatki studenckie lub stodoły gościnnych górali. Niektóre trasy zabierają ze sobą namioty, których noszenie wiąże się co prawda z pewnym wysiłkiem, ale daje możliwość biwakowania w najpiękniejszych zakątkach Beskidów. Jedzenie jest zawsze przygotowywane wspólnie przez trasę, obiady mają niepowtarzalny smak, gdyż gotuje się je na ogniskach...

Czas trwania poszczególnych tras Beskidzkiego Traktu jest różny. Każdy chętny może wybrać, w zależności od tego jaką ilością wolnego czasu dysponuje, wyjazd na pięć, siedem lub dziewięć dni. Osobą odpowiedzialną za każdą grupę jest członek SKPB posiadający państwowe uprawnienia przewodnickie. To on (lub ona!) prowadzi trasę po górskich drogach i bezdrożach, do pięknych, czarownych miejsc, w które nasze beskidy niewątpliwie obfitują.

 

Rajd ?Beskidzki Trakt? jest imprezą niekomercyjną. Organizatorzy ani przewodnicy nie czerpią z organizacji wyjazdu żadnych korzyści materialnych. Staramy się o sponsorów i dofinansowania, aby koszt poniesiony przez uczestników był jak najniższy.

 

Archiwum na stronie SKPB Warszawa obejmuje:

Zapraszamy także do przeczytania:


Inne informacje o Beskidzkim Trakcie:

Tags: