Pojedź z nami w góry - zapraszamy!

Pomknąć w ślad za promieniem,
W dal trwającą niezmiennie...

 

SKPB Warszawa od ponad 50 lat zabiera w góry Polski, Europy i świata wszystkich, którzy chcą miło spędzić czas i aktywnie wypocząć. Działamy po to, by pokazywać ludziom góry, ich tradycje, kulturę i historię.

Obozy i rajdy SKPB to okazja, by poznać ciekawych ludzi, spać na sianie, w schroniskach, bacówkach i pod namiotami, gotować na ogniskach, odkrywać wielowymiarowość krzala i nieskończoność jarów. Przy okazji można też dowiedzieć się na czym polegają zabawy w czołg, słonia i zwałkę.

Nasze najważniejsze imprezy:

Jak wyglądają imprezy SKPB?

Rajd Beskid Niski - to największa tego typu impreza w Polsce. Odbywa się na przełomie kwietnia i maja (w długi weekend) i obejmuje swoim zasięgiem teren polskiego i słowackiego Beskidu Niskiego. W rajdzie uczestniczy co roku około 300- 400 osób z całej Polski i wciąż jeszcze zdarzają się na nim trasy, liczące powyżej 70 osób!

Czas Połonin przypada na koniec września. Choć dziś nie bierze w nich udziału (jak niegdyś) dwa tysiące studentów, to ciągle cieszą się popularnością. Na rajd Połoniny przyjeżdża około 150 -200 osób, które przemierzają bardziej lub mniej uczęszczane szlaki i bezdroża polskich, słowackich i ukraińskich Bieszczadów.

Każdy rajd SKPB Warszawa kończy się Ześrodkowaniem, czyli spotkaniem wszystkich tras. Ześrodkowania co roku odbywają się w innym miejscu i zapewniają atrakcje zarówno dla ciała, jak i dla ducha. Są okazją nie tylko do wypicia herbaty, zjedzenia zupy czy gluta (kisielu), ale i do wspólnej zabawy, udziału w konkursach (z nagrodami oczywiście!), posiedzenia przy ognisku, śpiewów i spotkań ze starymi znajomymi.

Jesienią, na przełomie października i listopada od 1960 roku organizujemy Złaz Kampinoski SKPB im. Andrzeja Harskiego. Ta jednodniowa impreza w Puszczy Kampinoskiej jest połączenim spaceru z wieczornym ogniskiem i śpiewankami.

Latem nasze Koło organizuje cykl obozów dla studentów i innych amatorów turystyki górskiej pod hasłem Akcja Lato. W jej ramach co roku proponujemy około dziesięć obozów wędrownych na terenie całych Karpat (Ukraina, Rumunia, Słowacja, Czechy, Polska) i nie tylko. Obozy odbywaj się również w górach Bałkanów, Pirenejach, Alpach, Tatrach i górach Azji.

Każdego roku przewodnicy SKPB organizują wyprawy w góry dalekie... Charakter takich wyjazdów nakazuje zabierać ze sobą tylko wypróbowanych w bojach przyjaciół (osoby po kursie przewodnickim, wypróbowani uczestnicy naszych wyjazdów), dlatego wyprawy nie są reklamowane na stronie, czy w jakikolwiek inny sposób. Organizatorzy sami kompletują grupę i... W ostatnich latach odwiedziliśmy m. in.: Indie, Nepal, Chiny, Kirgizję, Uzbekistan, Tadżykistan, Rosję (co roku kilka wyjazdów - Płw. Kolski, Ural, Ałtaj, Tuwa, Sajany, Bajkał, Jakucja, Kamczatka), Iran, Gruzję (Kaukaz), Armenię, Turcję, Syrię, Jordanię oraz Boliwię, Australię i górę Kilimandżaro.

SKPB Warszawa z myślą o licealistach co roku organizuje też rajd Beskidzki Trakt. Jego dwie edycje wiosenna (maj) i jesienna (październik) przyciągają najmłodszych miłośników gór.

Warto też wspomnieć o akcji Góry Dzieciom mającej za zadanie organizację obozów dla dzieci i młodzieży z Domów Dziecka. Na razie to tylko jeden obóz rocznie, ale mamy nadzieję, że uda się to zmienić.

Dla tych, którzy pragną zgłębiać tajemnicę gór, przypiąć do piersi małą trójkątną blachę i prowadzić innych w góry - organizujemy co roku Kurs Przewodnicki.
Szkolenie rozpoczyna się w połowie października, a kończący w listopadzie następnego roku. Umożliwia turystom poznanie gór od trochę innej strony, a jednocześnie uczy postępowania w trudnych sytuacjach na szlaku. Jest praktycznym i teoretycznym przygotowaniem do pełnienia odpowiedzialnej funkcji przewodnika górskiego. Kurs składa się z cotygodniowych wykładów i częstych górskich wyjazdów weekendowych i trzech dłuższych. Na zakończenie kursanci odbywają praktyki, najczęściej w Karpatach na Ukrainie lub w Rumunii. Po ukończeniu kursu przewodnickiego można przystępować do egzaminu państwowego na przewodnika górskiego po Beskidach.

Możecie też liczyć, że od czasu do czasu zaprosimy Was na śpiewanki, ciekawe slajdowiska, pozawakacyjne obozy górskie, wyjazdy weekendowe (w trakcie roku akademickiego) czy autokarówki.

 Pojedź z nami w góry!

Zapraszamy!

- SKPB Warszawa

Tags: