Bezpieczna turystyka górska

KURS BEZPIECZNEJ TURYSTYKI GÓRSKIEJ SKPB WARSZAWA

W 2008 roku, od października do grudnia, organizujemy szkolenie z podstawowych umiejętności w turystyce górskiej oraz z prowadzenia grup. Kurs przygotowuje do samodzielnych wyjazdów oraz organizacji wyjazdów prowadzenia grup o charakterze niekomercyjnym.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny, organizatorzy zapewniają darmowe materiały, opiekę przewodnicką oraz pokrywają koszty przejazdów na wyjazdy szkoleniowe.

Szkolenie prowadzone jest w ramach projektu ?Zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w górach poprzez szkolenie liderów dla turystyki o charakterze niekomercyjnym? współfinansowego ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu ? Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.ZAPISY:

Zapisy prowadzimy na pierwszym wykładzie szkolenia (program szkolenia zamieszczony poniżej).

PROGRAM SZKOLENIA:

Część teoretyczna - wykłady

 

  • Poruszanie się w terenie górskim (m. in. zagrożenia w górach). Sprzęt turystyczny oraz zasady posługiwania się nim, 14.10.2008 r.
  • Organizacja wyjazdów, planowanie tras w górach, prowadzenie grupy (metodyka i technika prowadzenia wycieczek), 21.10.2008 r.
  • Warsztaty topograficzne (nauka czytania mapy, podstawy orientacji w terenie), 28.10. 2008 r.
  • Pierwsza pomoc w wypadkach górskich, 4.11.2008 r.
  • Psychologiczne i socjologiczne aspekty prowadzenia (wybrane zagadnienia z psychologii i socjologii), 18.11.2008 r.
  • Warunki zimowe w górach, 25.11.2008 r.


Zajęcia odbywają się we wtorki o godz. 18.15 w sali 306 Politechniki Warszawskiej (Gmach Główny, Pl. Politechniki 1).


Część praktyczna ? wyjazdy

 

1. wyjazd ?na zapoznanie?

 

Miejsce: Szkolenie odbędzie się w Beskidach Zachodnich (Beskid Żywiecki i Gorce).


Termin: 18-19.10.2008 r. oraz 25-26.10.2008 r.

 

Na wycieczce uczyć będziemy technik planowania trasy i prawidłowego przygotowania wyjazdu. Pokazany zostanie odpowiedni ekwipunek jaki należy zabrać w góry oraz jego przeznaczenie i zastosowanie.

2. wycieczka orientacyjna nizinna


Miejsce: Szkolenie odbędzie się w lasach w okolicy Warszawy.

 

Terminy: 15-16.11.2008 (Puszcza Kamieniecka) i 22-23.11.2008 r. (lasy garwolińskie).

 

Pierwszym elementem szkolenia będzie nauka czytania mapy. W terenie odszukamy wszystkie kluczowe elementy rzeźby terenu (z naciskiem na ukształtowanie terenu pokazane za pomocą poziomic) i inne szczegóły (m. in. przecinki i działy leśne) niezbędne do orientacji w terenie oraz planowania trasy.

W oparciu o umiejętność czytania mapy poznacie tajniki orientacji w terenie. Przeprowadzona zostaną ćwiczenia ułatwiające ich zrozumienie.

Wszyscy uczestnicy otrzymają specjalnie przygotowane materiały szkoleniowe, w tym mapy.

3. wycieczka metodyczna górska

 

Miejsce: Szkolenie odbędzie się w Górach Sanocko-Turczańskich i na Pogórzu Przemyskim.

 

Terminy: 29-30.11.2008 r. oraz 6-7.12.2008 r.

Na szkoleniu objaśniona zostanie szczegółowo topografia gór ze wszystkimi elementami pozwalającymi na orientację się w terenie. Na wycieczce tej będą ćwiczone inne elementy turystyki górskiej jak prowadzenie grupy, komunikacja w grupie oraz organizacja przejazdów.

Każdy uczestnik otrzyma materiały szkoleniowe -  mapy topograficzne.


Osoby, które wyrażą chęć pogłębienia swoich umiejętności, będą miały możliwość kontynuacji nauki w ramach kursu przewodnickiego SKPB Warszawa. Na kursie będzie prowadzone bardziej zaawansowane szkolenie z turystyki górskiej oraz z metodyki prowadzenia grup i wiedzy krajoznawczej.

 

KONTAKT:

Koordynacja projektu:

Dariusz Gatkowski; dariusz.gatkowski[at]gmail.com; tel. 505 544 645

 

Strona internetowa przygotowana w ramach projektu ?Zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w górach poprzez szkolenie liderów dla turystyki o charakterze niekomercyjnym? współfinansowego ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu ? Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.