Powitanie Wiosny 24-25.03.2012 Puszcza Kamieniecka

Prawdopodobnie najlepsze Powitanie Wiosny w mieście!!!

Choć trwa jeszcze walka o zdobycie Zimowej Korony Beskidów, ukończenie autostrad na EURO 2012, obchodów 50-lecia Polskiego Radia „TRÓJKI”, coraz większymi krokami zbliża się też Wiosna i należy zacząć myśleć o jej powitaniu.

Zapraszamy na Pożegnanie Zimy - Powitanie Wiosny, które odbędzie się w weekend 24-25 marca 2012 w Puszczy Kamienieckiej.

 

Przygotowaliśmy dla Was trasy piesze, rowerowe i kajakowe, jedno- i dwudniowe, sobotnie, niedzielne lub weekendowe. Rajd odbędzie się w okolicach Puszczy Kamienieckiej, a ześrodkowanie z możliwością noclegu w ośrodku wypoczynkowym w pobliżu Kamieńczyka nad Bugiem, przy ujściu Liwca. Będzie tam czekać na Was ognisko z ciepłym poczęstunkiem, gitarą i innymi atrakcjami. Rajd jest przeznaczony zarówno dla młodych jak i dla starych, singli, związków nieformalnych i rodzin z przychówkiem - po prostu dla wszystkich chętnych gotowych na przybycie.

 

TRASY:

1. ZIELONYM DO GÓRY piesza,2-dniowa.

Prowadzący: Janek Dobrzański jan.dobrzanski[at]gmail.com tel.
694996891; Paweł Bieniek pawbieniek@gmail.com
Start: sobota 24.03.2012 g.7:40 przy kasach PKP Warszawa Wileńska
Jedziemy pociągiem do Małkini o 7:50, wysiadamy na stacji Topór;
bilety kupujemy samodzielnie.
Powrót: pociągiem ze stacji PKP Urle do Warszawy Wileńskiej,
niedzielne popołudnie
Trasa:
sobota: Topór - Dzięciołek - Wywłoka - Kamieńczyk
niedziela: Kamieńczyk - Świniotop - Strachów - Urle
Opis trasy:
W sobotę słuszny odcinek (ok. 28 km), stąd wczesny początek, abyśmy
nie musieli gonić nieprzytomnie. Kanałki, bagienka i duużo lasu. W
niedzielę odcinek krótszy (ok. 15 km) biegnący prawie na południe
piękną doliną Liwca. Weźcie odpowiednią ilość prowiantu i coś ciepłego
do termosów, bo w sobotę gorący posiłek zjemy dopiero pod koniec dnia
w Kamieńczyku, a w niedzielę - to już chyba po powrocie do Warszawy.
Jeśli ktoś nie może na całość, zapraszamy choć na jeden dzień, przy
czym osoby dołączające w niedzielę prosimy o wcześniejszy kontakt i
pamiętanie o zmianie czasu.
Zapraszamy do wspólnej wędrówki
Janek i Paweł


 

2.SZUMI GAJ... piesza, 1-dniowa, niedziela

Prowadzący: Mariusz Pietrzak „Dzidek” pietrzak [zwierz] chemie.fu-berlin.de

Start: niedziela, godz. 8:40, przystanek autobusów firmy Dar-Bus, ul. Wileńska przy Targowej. Wyjeżdżamy autobusem relacji W-wa - Sadowne o godz. 9:00 - jedziemy do przystanku Kamieńczyk.

UWAGA: Proszę pamiętać o zmianie czasu z soboty na niedziełę!!!

Trasa: Warszawa >> Kamieńczyk - Puszcza Kamieniecka - Łochów PKP >> Warszawa

Powrót: niedzielne popołudnie (ok. godz. 18)

Dystans: 20 - 25 km

Motto: "Szumi gaj szumi gaj

Po kraju po długim

To mi świat, to mi kraj -

Nad Narwią nad Bugiem"

(Teofil Lenartowicz)

Opis trasy: Najpierw czeka nas kilkukilometrowa wędrówka przez zagajniki, ogródki działkowe, polany i łąki do bazy, gdzie być może poczujemy jeszcze żar sobotniego ogniska.Dalsza trasa poprowadzi nas przez ostępy Puszczy Kamienieckiej do Łochowa. Po drodze będziemy mieli okazję podziwiać dolinę Bugu, a także sprawdzić czy w Szuminie szumi gaj, czy w Wywłoce spotkamy wywłoki oraz czy w Jerzyskach występują jeże :-) Zapraszam serdecznie, Dzidek


3.WIOSENNA KROPKA NA ROWERZE, trasa rowerowa, 2-dniowa.

Kropka

Poczuć mroźny oddech zimy na karku... i zwiać jak najprędzej. Byle do wiosny. Potem będzie lato i spokój, rowery i słońce, kąpiele i nagrzany asfalt. Ale póki co, czekamy na wiosnę, rozgrzewamy kopyta, odświeżamy rowery, pakujemy się na dwa dni i ruszamy w drogę. Komu w drogę - temu rower. Dla tych, co właśnie chcą otworzyć sezon, dla tych, co już go otworzyli oraz dla tych, co sezonu ciągle nie zamknęli.

Przemierzymy nadbużańskie puszcze i knieje w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny, zadbamy o odpowiednie zmęczenie nóg (i innych części), ich odpowiedni relaks przy ognisku, sprawdzimy możliwość lansu nad Zegrzem i z radością powrócimy do poniedziałkowych obowiązków.

Start: sobota 24 marca o 7:20 na peronie dworca Warszawa Wileńska. Proszę nie kupować biletu - postaramy się załatwić bilet grupowy, dziś wieczór (czwartek) powinniśmy wiedzieć czy się udało. Pociąg relacji Warszawa – Małkinia odjeżdża o 7:50

Prowadzący: Makar-Wojciech Makarewicz (601 137 109 makarewicz.wojciech@gmail.com) i Patyk - Patrycja Rączkowska.

Zapisy: Kliknij, aby się zapisać

Trasa: Kliknij, aby zobaczyć mapkę

Co należy zabrać: zapasowa dętka, KASK, światełka/odblaski, termos, kanapki na drogę, kiełbasę na ognisko, narzędzia rowerowe, ciepłe ubranie, coś od deszczu, kubek, menażkę (na ześrodkowaniu będzie zupa). Weźcie dobre rękawiczki, bo ręce marzną pierwsze.

Koszty: około 100 – 120 zł (bilet pociągowy, jedzenie, wpisowe pokrywające znaczek, zupę i koszty obsługi, nocleg w ośrodku) Śpimy w ośrodku, więc namioty, ani śpiwory nie będą potrzebne (w ośrodku jest pościel) Obiady będziemy jeść po drodze w knajpkach.

Dziennie pokonamy około 75 km. Trasa będzie wiodła drogami bocznymi (czasami gruntowymi), będziemy starali się unikać ruchliwych arterii. Trasa łatwa technicznie, jedyna trudność polega na dystansie. Można pojechać tylko na jeden dowolny dzień, lub na oba.


4. ROWERAMI DO RAJU - TRASA Z PODJAZDAMI trasa rowerowa, 2-dniowa

Prowadzący: Kasia Mościcka k.m.moscicka[kółko]gmail.com 662 321 131

Jak trafić do raju? Po krótkiej podróży pociągiem wysiądź z nami na stacji Cegłów - tam wsiądziemy na rowery i będziemy jechać. Trochę po płaskim, trochę pod górkę, a trochę po bagnie. Potem ognisko w Kamieńczyku, nocleg, znowu rower i pociąg do Warszawy. Ot, taki sposób na weekend pod Warszawą, w sam raz na przywitanie wiosny

A pod drodze cel wycieczki - nadbużański raj dla turysty.

Zbiórka: sobota 8:20 Warszawa Zachodnia, hala dworca kolejowego. Jedziemy do Cegłowa, pociagiem Kolei Mazowieckich relacji W-wa Zachodnia - Siedlce, odjazd o 8:50. Każdy sam kupuje bilet.

Powrót: niedziela około 18:15, Warszawa Wileńska

Jest możliwość odłączenia się w sobotę wieczorem lub dołączenia w niedzielę rano, wtedy dojazd z/do Kamieńczyka na własną rękę.

Przybliżona trasa: Warszawa Zachodnia ->> Cegłów - Leonów - Garczyn - Dobre - Jadów - Kamieńczyk

Kamieńczyk - Wyszków - Brańszczyk - Brok - Prostyń ->>Warszawa Wileńska

Trzeba mieć: Bilet kolejowy dla siebie i roweru. Rower, kask, zapasową dętkę, pompkę, odpowiednie klucze, zapięcie. Kanapki na sobotę, chleb i coś do niego na niedzielne śniadanie, wodę, słodycze. Kubek, nóż, łyżkę, menażkę. Śpiwór nie jest konieczny, piżamę, kutkę i polar, czapkę, szalik, rękawiczki - wieczorem może być zimno, odpowiednie buty na rower.


5. TRASA ROWEROWA, 1-dniowa, niedziela

Prowadzący: Ryszard Bachowski r.bachowski@metro.waw.pl , tel. 501140695

Start : Warszawa Wilenska PKP pociąg do Tłuszcza 8.45, W Tłuszczu przesiadka w kierunku na Wyszków.

Powrót : Ze stacji Prostyń o 17,24 przyjazd do Warszawy o 18,56

Przebieg trasy: Lucynów PKP – Kamieńczyk OŚRODEK - Szumin - Brzuza - Sadowne - Prostyń - Treblinka (Obóz zagłady) - PKP Prostyń. ok 45 km

PS: Osoby, które mają wazną kartę ZTM na II strefę maja ważny bilet do stacji Zagościniec. Pamiętajcie o zabraniu dodatkowej dętki, a także napojów i kasku rowerowego.


6. MAŁY TURYSTA, dziecięca, pieszo - wózkowa, sobota

Prowadząca: Marta Panasik adres: marta.panasik@gmail.com , tel. 605-881-888.

Rodzaj: niemowlęco - dziecięca (wózkowa)

Start: sobota, godz. 11 spod ośrodka w Kamieńczyku.

Długość trasy: Trasa wynosi około 8km i prawie w całości biegnie lasem. Pierwszy odcinek przejdziemy skarpą nad Bugiem, z punktem widokowym na rozlewiska. Po około 4km będziemy mogli odpocząć na polanie, pod wiatą i ew. nakarmić maluchy. Druga część trasy wiedzie bardziej uczęszczaną drogą i jak się uda, to na Szlaku Nadbużańskim rozpędzimy wehikuły.

Po powrocie do ośrodka w Kamieńczyku można się ogrzać przy ognisku, lub skorzystać z ciepłego pomieszczenia w ośrodku. Zachęcam także do nocowania, jeśli pogoda będzie zachęcająca, planuję wyskoczyć na spacer także w niedzielę.

Dojazd samochodem jest optymalny, więc jeśli nie posiadasz auta – z pewnością znajdzie się dla Ciebie miejsce.

W związku z organizacją dojazdu, proszę o wcześniejszy kontakt.

Zapraszam,

Marta


7. Ach jak przyjemnie - TRASA KAJAKOWA, 1-dniowa, niedziela

"Mała Biebrza" - tak nazywana jest rzeka Ugoszcz, która swój dolny bieg prowadzi starorzeczami Bugu, rozlewającymi się po sam horyzont. Wiosną znajdują tu schronienie tysiące ptaków. Rozpoczniemy na Ugoszczy, przepłyniemy przez jej rozlewiska, następnie wpłyniemy na malownicze przełomy rzeki Bug. Jeśli chcesz poczuć się jak bohater lub bohaterka filmu "Ptaki" Hitchcocka, ten spływ jest właśnie dla Ciebie !!!

Kiedy: niedziela 25 marca (start 9.30 [czyli 8.30 starego czasu] spod ośrodka w Kamieńczyku )

Prowadzący: Adam Rączkowski, adamjrac[at]o2.pl tel. 501 033 417
Zapisy: poprzez formularz - kliknij tu . Mamy tylko 10 kajaków. O przyjęciu na trasę decyduje kolejność zgłoszenia.
Trudność spływu: Dystans około 20 kilometów (kilka godzin). Trasa dość łatwa technicznie, warto jednak ciepło się ubrać i wziąć ze sobą kalosze. Przydać się też może prowiant na drogę i termos z ciepła herbatą.
Liczba miejsc w kajakach: 20
Dla kogo: dla niedzielnych turystów, najlepiej aby mieli wcześniej wiosło w dłoni

Koszty: koszt około 40 zł od osoby+ wpisowe na rajd (za niedzielę - 9,99). Przy większej liczbie osób będzie taniej.
Inne: Istnieje możliwość przyjazdu w sobotę wieczorem na wiosenne ognisko, śpiewanki, pokaz slajdów i nocleg w Kamieńczyku - jednym z najbardziej malowniczych miejsc w Puszczy Kamienieckiej, gdzie Liwiec wpada do Bugu.

Więcej informacji, mailem do zapisanych osób
Biebrza_041

 

A gdzie będziemy spływać? Od miejscowości Brzuza do Kamieńczyka

bug

Będzie co najmniej tak:

{youtube}ObugQrkS7NM{/youtube}

 

 

 


INFORMACJE OGÓLNE

Wpisowe na rajd wynosi 19,99 zł, dla uczestników tras NIEDZIELNYCH wynosi tylko 10,- zł, dzieci do 6 lat bezpłatnie, szkoła podstawowa 10,- zł, pozostała młodzież traktowana jest jako pełnoprawni uczestnicy.

Zapewniamy opiekę przewodnicką, niespodziankę rajdową, ciepłe ognisko, poczęstunek zupny oraz gorącą herbatę i duuuuużoooo humoru, i oczywiście, jak zawsze, śpiewanki oraz pokaz slajdów.

Zapraszamy potencjalnych uczestników tras niedzielnych (pieszej, rowerowych, kajakowej) do przybycia i odwiedzenia nas w sobotę

przy ognisku.

 

Na trasie dwudniowej dochodzi jeszcze koszt noclegu 24,00 zł. Warunki za to luksusowe, czyli łóżka z pościelą w ciepłych pokojach, nie trzeba zabierać śpiwora. W okolicy nie ma żadnego sklepu, więc składniki na kolację i ewentualne śniadanie należy przynieść ze sobą, podobnie jak kubki i inne utensylia przydatne przy konsumpcji. Głodomory lub wielbiciele kiełbasek z ogniska albo grilla proszeni są o zabranie w/w rarytasów we własnym zakresie na własne potrzeby (zupa rajdowa nasza i kiełbaska Wasza to będzie Wasz obiad, my dodamy jeszcze chleb i przyprawy). Pamiętajcie o zabraniu ciepłego ubrania i kurtki przeciwdeszczowej.

Na trasy zabierzcie ze sobą: kanapki i coś ciepłego do picia. Na zbiórce

w Warszawie spotykamy się już z kupionymi biletami tam i z powrotem. Koszt dojazdu pociągiem to ok. 20,-zł (bilet normalny weekendowy), + dopłata za przewóz roweru. Czas jazdy ok. 1 godzina.

Dodatkowe godziny odjazdów pociągów ze stacji Warszawa Wileńska; kierunek Małkinia – można podejrzeć tu: http://www.mazowieckie.com.pl/site.php5/Show/132.html

 

UWAGA: Proszę pamiętać o zmianie czasu z soboty na niedzielę!!!

 

Informacja jak dojść lub dojechać do miejsca wieczornego ogniska:

Ośrodek Kolonijny PTTK „Ursus” w Kamieńczyku nad Bugiem (GPS; N. 52o35’52.84”, E.21o34’11.05” lub X- 528905.54, Y- 673985.86)

DOJAZD lub DOJŚCIE: jedziemy „8” na Białystok nową dwupasmową drogą, zjeżdżamy zjazdem „Skuszew” na drogę „62” Wyszków, Sokołów Podlaski (Łochów, Węgrów, Mińsk Mazowiecki) jedziemy na wschód na Sokołów Podlaski, i po ok. 7 km skręcamy w lewo (druga droga asfaltowa po zjeździe z „8”) w kierunku Loretto, Świniotop, Kamieńczyka i nie dojeżdżając do Kamieńczyka, skręcamy w prawo na most na Liwcu, który

przejeżdżamy i wjeżdżamy w las. Po przejechaniu ok. 0,6-0,7 km po lewej nasz Ośrodek (jako drugi).

Od stacji PKP URLE kierujemy się na północ do Kamieńczyka drogą, szlakami, dowolnie

jest to dystans ok. 12 – 14 km.

Mapka:https://lh4.googleusercontent.com/_FCEgFv9qpEA/TYw3E6KsTGI/AAAAAAAAL5I/6qamFmR2wEk/s800/mapka%20PW%202011.JPG

 

 

Rajd jest imprezą niekomercyjną. Udział w Rajdzie bierzecie na własną odpowie dzia lność, rodzice odpowiadają za dzieci. Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w imprezie pod warunkiem przedstawienia pisemnej zgody rodziców.

 

Zapraszamy!

Pingwin i Organizatorzy

Kontakt: Paweł Pingwin Łodziński: pawel.lodzinski[at]gmail.com; 602 178 711